CITAT (Anma @ 26-01-2010, 09:15)

I det här landet tycker jag att förfäran över saker och ting ofta förväxlas med avundsjuka. Som när en av mina bekanta köpte en massa statusprylar till sitt kök, espressobryggare, värstingspis, med mera med mera och la över 200.000.- på sin köksrenovering, då var jag avundsjuk när jag tyckte att det är slöseri med pengar enligt dem. Medan jag tyckte att det bara var slöseri i största allmänhet, i synnerhet när de knappt använder sitt kök. De pengarna kunde de använt till sådant de verkligen nyttjar istället, som en värsting stereoanläggning och hembiosystem. Det hade jag tyckt var ett bättre köp hos dem.
Jag håller med dig... varje dag träffar jag på folk som ska ha "det häftigaste" och dom säger att dom inte kommer att använda det????? Det är ju sjukt att visa
måste lägga pengarna på grejer dom inte vill ha, för att bli accepterande!!! Någon tillfredsställelse måste dom ju få... men jag tror dom flesta "ångrar" sig sen... när tillfredställningen är över!