Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Snygga rabatter för en nybörjare?!
          Bullebullen
          Inlägg 28-01-2010, 16:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 16
          Medlem sedan:
          28-01-2010
          Medlem nr: 27 640



          Som nybliven husägare vill jag gärna ha hjälp med förslag på snygga rabatter som blommar redan i sommar! Jag är totalt nybörjare på trädgård men är rätt intresserad.
          Jag gillar när det ser naturligt ut, gärna med gräs och sten. Vitt, rosa och andra pasteller är fint, men glödande färger passar också till hösten.
          Vad sjutton ska jag satsa på? Hur blir det snyggt? (Vi bor i Karlstad)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          KRT
          Inlägg 29-01-2010, 17:09
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          Jag skulle vilja betona vad Red Top skrev ovan - är det ett äldre hus med befintliga rabatter så låt det gå en sommar innan du börjar röja för mycket! Flyttade själv in i ett äldre hus i somras och jag kan lova att det inte såg ut som när vi varoch tittade i våras smile.gif Och det blev helt annorlunda igen i höstas - för att veta vad som finns i rabatterna behöver man låta det gå en säsong - kanske finns något du vill ha redan i rabatten??? Insåg också att det inte är helt smart att höstgräva närman inte vet var alla vårlökar är planterade smile.gif

          Är det ett nytt hus skulle jagvilja råda att böjra lite i taget, göra en rabatt per säsong kanske och låta det ta tid. Genom att planera rabatten så kan man ta hänsyn till höjder, färger, blomninstider etc så man har något vackert i rabatten hela säsongen!

          Träd och buskar är bra att tänka på slutstorlek INNAN man planterar, inte smart att plantera en "liten" rönn på en pytteplätt med jord - för när rönnen blirlite större blir det för lite jord för den och den kommer inte må bra. Eller också måste man hålla på att beskära en massa, och grannar gillar INTE om man har störa växter som växer in på deras tomt smile.gif


          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-09-2025, 17:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon