CITAT (Nauti @ 01-02-2010, 08:36)

430-460nm och 630-660nm är det viktigaste för alla fotosyntetiserande växter såvitt jag vet. Proportionerna däremot brukar variera och det blir nog svårt att hitta någonting specifikt för chili

Skall du däremot hitta för cannabis, tomat eller någonting annat som odlas i stor skala så går det nog att hitta.

jo så långt har jag också koll, men det verkar ju vara en stor skillnad mellan 630 och 660nm för tomater iaf om man kollar filmen som jag länkade till i första inlägget. Så då e ju frågan om chili är lika "kräsen" med ljuset som tomat och vilket ljus den vill ha isåfall. har även läst någonstans att tomat gillar dom lite kortare vågorna (630nm) o då undrar jag om det är någon som tror att chili är likadan eller om jag borde satsa på 660nm?
vad ska jag välja?? :S
och angående det blåa (430-460nm) så nämnde jag inte det pågrund av att det alltid verkar vara 460nm i dom lamporna? så det var ju inte så mycket att prata om i detta sammanhang.
EDIT: har sett nu att det finns massa olika våglängder på det blåa också på ufolamporna, men men
Redigerat av zippoo: 01-02-2010, 14:20