Om jag antar att du bor i zon 2 (kanske även 3) så skulle jag föreslå magnolia 'Galaxy'. Den har typisk trädform med central stam och går dessutom att köpa uppstammad. Jag köpte en tre meter hög, uppstammad, för ett par år sedan under tusenlappen. Blommar i slutet på maj med stora, rosa blommor. Den blir ca 4(-6?) meter hög i svenska förhållanden. Det är en lättodlad magnolia, lämplig för magnolianybörjare.
Blommorna är dock mer rosa än rosvita, men de är stora och vackra.
Galaxy har mycket känsliga rötter, så man får inte gå nära stammen.
Magnolia sieboldii som föreslågs är helt fel svar. Den heter på svenska buskmagnolia och går knappt att stamma upp och blir tre meter hög om du har tur. Dessutom har den blommor som pekar neråt (var det det du avsåg med hängande?). Dessutom är den känslig for torka. Min egen sieboldii har jag avecklat då jag tyckte blommorna var för små. Kan dock tänka mg passa för kallare zone (4-5?).
En annan trädformad magnolia är kobus, men det kan ta upp till 18 år (eller mer) innan den blommar. Blommar tidigt på säsongen. Ett annat alternativ är 'obovata' (junimagnolia), men den har blommorna i toppen så att de inte syns lika bra. Kan också ta tid tills den blommar.
Andra magnolior som har kolumnliknande växtsätt är 'Daybreak' (rosa blommor) och Sunsation (gulrosa blommor, mer gulgröna än rosa). Eva-Maria är också trädformad (flerfärgade blommor med svårbeskriven kulör). Alla dessa blommar maj-juni.
Vilken du än väljer av dessa blir du säkert nöjd och vill ha fler.
|