Vi ... 2 vuxna lägger nog ca 4.500 - 5000 kr på mat/mån.
Lagar allt från grunden ... inga halvfabrikat ... allt bröd bakas hemma.
Kött/köttfärs/korv/fisk i någon form äter vi 14 ggr/vecka.
Ang kostnad korv/köttfärs ... korven betalar vi ca 100kr/kg ... färsen oftast 69 -89 kr/kg.
Ekologiskt el kravmärkt köper vi aldrig ... är inte beredd att betala hutlösa priser som de har nu.
Kött och korv köps så gott som alltid närproducerat.
Grönsaker blir mest frysta vintertid, förutom sallat, tomater o gurka ...
älskar körsbärstomater ... äter dem som godis ... kostar i regel ca 17kr/250 gram ...
men är ändå billigare än lösgodis. och nyttigare.
Edit: glömde fisk
Redigerat av Hej igen: 14-02-2010, 08:54