Vi kom ner på 300kr i veckan när vi veckohandlade, så 1200 i månaden på två personer. Det tyckte jag var väldigt billigt med tanke på att vi båda gillar mat

Nu orkar vi inte veckohandla och med ett mycket större utbud av veganska produkter så ligger förmodligen kostnaderna litet högre. En rimlig matkostnad beror ju helt på inkomsten och hur viktig maten är för en själv. Vissa äter bara för att bli mätta och bryr sig inte mer än så medan andra värderar en god måltid ganska högt.
Hemsk tråd det här på ett sätt

I ena tråden konsumerar alla så medvetet och inser sambandet mellan kvalitet på djurhållning och pris, då är det bara ekologiskt och KRAV-märkt som gäller. När en sådan här tråd kommer upp då köper tydligen(ibland samma personer) de billigaste alternativen.
Redigerat av Nauti: 14-02-2010, 12:28