CITAT (gnon49 @ 18-02-2010, 17:42)

Ja vad är egentligen tystnad? Någon sa att tystnaden kan vara öronbedövande. Den tystnaden vill nog ingen ha för länge. Vi förknippar ju ljud med olika saker. Bruset från trafiken gör ju stan. Ibland hör jag ljudet av en motorsåg eller att någon snickrar. Det stör inte tycker jag. Rätt ljud på rätt ställe kanske man kan säga. Men att allt som oftast få uppleva den där totala tystnade, den som man nästan kan ta på, det är en go upplevelse det också.
Ljud är liv tycker jag, brus från staden, grannarnas arbete i trädgård och på sin hus, ungar som stojar i poler och på studsmattor, så är det där jag bor och det trivs jag med. I stugan är det andra ljud, havet är nästan aldrig tyst och jag älskar när stormen viner och vågorna slår mot land, jag älskar ljudet av regn mot taket eller måsarnas skrik. Jag har oftast radio på när jag arbetar eller läser, det enda ljud jag har riktigt svårt för är det lågfrekventa buller som oftast hörs från fläktanläggningar.
Jag tycker att tystnaden långt ut i skogen är väldigt rogivande, men vi närmare eftertanke så är det ju inte tyst, vind i träden, löv som rasslar, fåglar m.m.
Gita