Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur snabbt går tjälen ur jorden egentligen?, - stort behov av framtidsuppmuntran...
          EKLO
          Inlägg 19-02-2010, 10:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Här i Göteborgstrakten har man nyligen uppmätt 1 meter tjäle - för att uttrycka det lite försiktigt kan man ju säga att det inte direkt tillhör vanligheterna i denna ände av landet.

          Och kylan håller i sig, och snön fortsätter att falla. Man kan bli uppgiven för mindre. Mina små kronärtskockor står och hoppas under sin lysrörsramp, och själv bläddrar jag allt ivrigare i grönsaksfrökatalogerna.

          Men när kylan väl släpper och det ev. börjar regna (nån gång måste det väl ändå ske...) - hur fort kan det då gå att bli av med tjälen så att man kan börja krafsa i landen? Nån som har en kvalificerad gissning? (Min tradition ser ut så att jag börjar fixa lite smått och lägga ut värmande täckduk över grönsakslanden redan vid påsk, men det lär väl knappast vara läge för det i år).

          Uppmuntran någon?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          skogstroll
          Inlägg 20-02-2010, 10:32
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 486
          Medlem sedan:
          19-03-2007
          Medlem nr: 9 409



          på tv-vädret sa meteorologen att det kan ta lååååång tid snyft jag dör... var ska man göra av alla plantor om den förbaskade snön ska ligga och dra sig för länge


          --------------------
          Zon 1
          Simrishamn
           
          Citera
          Anki V
          Inlägg 20-02-2010, 11:01
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 3 767
          Medlem sedan:
          08-05-2005
          Medlem nr: 5 714



          CITAT (skogstroll @ 20-02-2010, 10:32) *
          på tv-vädret sa meteorologen att det kan ta lååååång tid snyft jag dör... var ska man göra av alla plantor om den förbaskade snön ska ligga och dra sig för länge


          Jag har varit med om många snörika och kalla vintrar och våren har ändå varje år kommit när den skulle…..med någon veckas skillnad åt vart håll.

          I fjol hade vi nästan inge tjäle alls men massor av snö. Våren kom när den skulle och i slutet av andra veckan i juni, när järnnätterna egentligen skulle ha varit över, fick vi fem grader kallt i flera nätter.

          Året före när vi hade en barvinter med ganska mycket tjäle hade vi vår sista frostnatt i mitten av maj.

          Fast det där gäller kanske bara för norrland hur det är längre söderut kan jag ju inte uttala mig om g.gif .

          /Anki


          --------------------
          Rosor är alltid rosor om än i spruckna krus
          Zon 4-5
          Stolt odlare av Blå bergvallmo! ;)

          "Vem har sagt att man måste äta hemma i sitt kök?"/Lady Hamilton
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 23:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon