Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > letar billig tegelsten
          Sara R
          Inlägg 27-06-2004, 20:48
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          27-06-2004
          Medlem nr: 3 941



          Finns det någon som vet om det finns något ställe i Stockholmstrakten där man kan få tag i billig, begagnad tegelsten.
          Tänkte använda det till mina gångar på kolonilotten.
          Stenplattor är så tungt.

          Eller kan någon ge mej ett tips på en bra lösning om man har leriga gångar som man inte kan gå på vid minsta regn utan att få klumpfötter .

          / Sara R
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          annabbk
          Inlägg 10-07-2004, 23:01
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          09-07-2004
          Medlem nr: 4 041



          Nybörjare som jag är läser jag full av förundran, och blandar ihop två trådar under denna rubrik. Jag läste om möjliga avgränsare att man kan använda taktegel. Inser att detta inte kan läggas på gångar, och tegel vore förvisso jättebra även för mig. Har exakt samma problem. Känner mig regelbundet som lilla O i Blåvikens lera med lertäkta sandaler - om någon läst den boken och förstår vad jag tänker på. ("Hej Julia, vi gå , med stora träskor på, sjöng hon när hon klampade runt med kilotunga klumpar på fötterna - jag är inte lika munter) smile.gif Men i alla fall, tillbaks till ämnet - eller var det andra trådens ämne - hm, hjälp, jag är visst inte så erfaren på det här.

          I ALLA FALL. Är det samma problem med takpannor, om man sticker ner dom i jorden som avskiljare. Spricker dom och pulvriseras???

          Marktegel finns det särskilt. Eller rättare sagt. Jag har sett stenar av betong som ser ut som tegel. Jag tror i alla fall det var betong.

          Nu slutar jag innan detta blir ännu mer förvirrat

          Anna
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-11-2025, 10:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon