Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > LED för tomater, lumens per kvadratmeter (lux)
          elinh
          Inlägg 02-03-2010, 23:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 210
          Medlem sedan:
          12-09-2008
          Medlem nr: 18 879



          Tomater är väl en ganska ljuskrävande växt, så jag undrar hur många lumens per kvadratcentimeter som behövs för dem? Någon som har koll? Alltså, när man har LED och får de rätta våglängderna. INTE lumens från lysrör.

          Lär nog slänga in lite sticklingar av allehanda växtsorter också (ne, inget som man röker...).
          Blir de chockade när man tar ut dem på balkongen sen när sommaren kommer?

          Här står det förresten om den ljuskrävande arten Prostchea cochleata, men eftersom de skriver att solen lyser med 100 000 lux på en varm sommardag så antar jag att siffran 15 000 lux har samma "innebörd" - dvs, de luxen innehåller alla våglängder. När man bara använder de rätta våglängder ska man väl inte behöva brassa på med motsvarande?
          http://www.dusk.se/Ljus.htm
          "Ljuskravet för en mellankrävande art som tex Prostchea cochleata ligger på ca 15.000 lumen. En klar solig högsommardag lyser solen med ca 100.000 Lux. Omsatt till belysning på 1 m2 blir det 100.000 lumen."
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Grönt Ljus
          Inlägg 03-03-2010, 08:17
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 93
          Medlem sedan:
          24-08-2009
          Medlem nr: 25 689



          När man använder LED röda/blå så utesluter man de våglängder som växterna inte behöver så mkt av - vilket gör att lumentalet inte är så viktigt. Dessutom är det ju så att t.ex. den blå 460nm och röda 660nm ger ett mycket lågt lumental/w jämfört med vitt/w, men är betydligt effektivare. De som tidigare använt HPS-lampor med upp till 400w (tot 460w), och sedan en tid tillbaks använder t.ex. en Growspot15w som ersättning är mer än nöjda. För att få ut lika mkt av ett gulvitt ljus så krävs alltså betydligt flera watt och energi än vad som är hälsosamt för plånboken och miljön.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 12:55
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon