Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Problem med slide, Plantera svartaroniahäck trots problem med slide?
          ceko
          Inlägg 23-03-2010, 21:15
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8
          Medlem sedan:
          22-03-2010
          Medlem nr: 28 581



          Vi vill plantera en låg friväxande häck (funderar på svartaronia) mot grannen men på platsen där vi vill plantera fanns tidigare en "djungel" med något (som jag efter lite surfande på nätet har identifierat som park- eller jätteslide).

          Vi ägnade hela förra sommaren åt att försöka utrota växten men har insett att det verkar vara kört! angry.gif Problemet är att den växer under grannens gräsmatta (alla skott som ploppar upp tar ju gräsklipparen) men den "skjuter" konstant iväg rotskott till vår tomt, så vi kommer ju aldrig bli av med den. Grannen vill ju knappast gräva upp sin gräsmatta.

          Frågan är alltså om det går att plantera häck på samma ställe som det växer slide eller kommer den kväva alla planteringsförsök från vår sida? Är det kanske gräsmatta och ett litet staket som gäller för vår del också, suck?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          ceko
          Inlägg 24-03-2010, 08:55
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8
          Medlem sedan:
          22-03-2010
          Medlem nr: 28 581



          Tack för era svar!

          Ja, vi testade Round up redan förra sommaren, men det kom ju nya skott ändå. Vi får väl göra en ny attack i år när skotten börjar kika fram och se hur mycket vi kan ta kål på och samtidigt gräva upp så mycket rötter det bara går. Vilken otrolig överlevnadsförmåga den växten har!

          Då antar jag att det är bäst att avvakta med några planteringsförsök tills nästa år i alla fall......

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 20:55
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon