Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vit blågull ?, jag vet inte vart jag vet inte hur
          lena:-)
          Inlägg 24-07-2004, 19:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 440
          Medlem sedan:
          30-03-2004
          Medlem nr: 3 110



          Visst fínns det vit blågull , men vart ? Någon som har det i trädgården ?
          Läste om det i en gammal trädgårdsbok som jag har. Hur kan man få tag på det, nån som har goda förslag.?
          wub.gif wub.gif wub.gif


          --------------------
          ”Saliga äro de som inte väntar sig något alls av livet, ty de skola icke bli besvikna.”
          citat från "farmor Levengood"
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Viveka
          Inlägg 25-07-2004, 13:11
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 247
          Medlem sedan:
          23-05-2004
          Medlem nr: 3 673



          Vit Blågull heter detsamma som vanlig blå, fast med ett 'album' för vit på slutet, d.v.s. Polemonium coeruleum album. De flesta prydnadsväxter har en albinoform, och får då ett album på slutet av namnet, liksom rödbladiga former ofta heter 'rubrum' eller 'atropurpureum', (för vilket förstås betyder röd) och brokbladiga oftast heter 'variegatum'. (Växtlatin är användbart ibland, jag känner Trädgårdsamatörer som knappt talar ett ord engelska, men ändå glatt reser utomlands och för långa och lyckliga samtal på växtlatin med sina utländska kolleger).

          Apropå Trädgårdsamatörer, kan jag verkligen rekommendera denna illustra Förening för alla som gillar att fröså. De har varje år en frölista på åtskilliga sidor, med massor av intressanta fröer, alla donerade till föreningen av medlemmar, och till en bråkdel av kostnaden för samma fröer i handeln. Jag har skaffat mig många ovanliga växter till en billig penning på det viset.

          Trädgårdsamatörer är för övrigt de minst amatörmässiga av alla trädgårdsägare man kan tänka sig; de har ofta en mycket omfattande kunskap, särskilt inom sina specialområden. Trädgårdsamatörer brukar vara ivriga samlare, och utmärkande för släktet sägs vara är att de alltid har avvikande former av 'vanliga' blommor, t.ex vita blåsippor och blå vitsippor (eller röda förstås). Båda mina föräldrar var ivriga Trädgårdsamatörer, så jag hade glädjen att känna många idag legendariska personer, som Thor Svantesson och Åke Stadigh (mannen som sades kunna rota en tändsticka). Det finns t.o.m. en bok med biografier om en del av dem, fast jag har glömt vad den heret nu. Kanske någon annan vet?


          --------------------
          Viveka i Alingsås
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 00:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon