Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > vindruvor, självbevattnande krukor
          Tottes matte
          Inlägg 07-05-2010, 15:06
          Länk hit: #1


          Gäster






          Hej,
          köpte en vinranka några dagar sedan. Den var bara en pinne med små knoppar på. Jag har den nu tillfälligt på altanen där den får ljus, men inte brännande sol. Nu har det börjat komma ordentliga skott på den.
          Denna vinranka tillhör den sorten som tål kyla ända till -25. vi kommer att ha den i vårt växthus. Det som jag undrar, vet någon att ge råd för vi krukodlar i växthuset (mysrummet, det rätta namnet) vi har plattor på golver och på sommartid åker möblerna ut och jag brukar ha trasmattor på plattorna.
          Av denna orsak kan vi inte gräva ner något, och det har inte varit meningen. Jag väntar på en planta som heter minikiwi, den klättrar något och behövet stödjas, men också där blir det en kruka.
          Varför har det så svårt att få tag i persika, blommon och andra småträd? Det finns gott om mini äpplen, päron och de vanliga som man har haft ute.
          Jag undrar om någon har provat de självbevattnande krukorna? Fungerar dessa?
          Ikea har kommit med i sin sortiment mindre av ovanstående krukor, mest för innebruk, men tänkte om mina pelargoner skulle gilla dem i växthuset?
          Tacksam om tips.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 07-05-2010, 16:00
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Både Kiwi och vinrankor blir mycket stora växter efter några år och behöver även mycket stora krukor typ 50-100liter. Vinterhärdigheten blir också bättre i stora krukor. I små odlingskärl så fryser och tinar jorden omvartannat på vintern och det är ofta det växterna dör av, härdiga växter i kruka är känsligare än om de var planterade i marken (där det faktiskt aldrig blir mer en någon/några minusgrader.) Vinrankor och kiwi tar ofta runt 4år på sig innan de börjar ge skörd (mer än någon enstaka klase) så det är ju viktigt att de klarar övervintring. Många minikiwisorter brukar behöva korspollinering så då räcker det inte med en planta (några säljs som självfertila men Issai är dåligt självfertil + även Jenny sätter mycket färre frukter när den är ensam än när den har en hanplanta i närheten).


          Många växter kan man beställa i trädgårdsbutiken, mycket är beställningsvara.

          Även minifruktträd behöver stora byttor så mini är de ju inte, ex. pysslingsträden (körsbär) blir ju runt 4m planterade i trädgården och det är mini i växtvärlden för körsbär blir ju ofta 3ggr så stora. Även äpplen på svagväxande grundstam blir inte så mini som många tror.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Tottes matte   vindruvor   07-05-2010, 15:06
          Tottes matte   Både Kiwi och vinrankor blir mycket stora växter e...   09-05-2010, 11:12


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-07-2025, 19:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon