Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > En växt utan löss?
          Amaryllis
          Inlägg 23-02-2010, 15:36
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 185
          Medlem sedan:
          02-10-2008
          Medlem nr: 19 230



          Jag är säker på att många här har problem med bladlöss varje sommar. Jag har inte så stora problem i själva trädgården, men mycket stora problem i min lilla balkong. År efter år så envisas jag alltid om att fylla på med växter titt som tätt och får alltid bladlöss på allt. Ett år planterade jag en massa växter, bland annat stjärnögor. Jag minns att allt hade bladlöss på sig, förutom stjärnögorna och växterna i närheten av dessa. Förra året hann jag inte med så mycket plantering i balkongen, så slumpen avgjorde att det fick bli några stjärnögor här och var. Bara stjärnögor var det alltså. Och gissa vad? Inte en enda bladlus hittade jag!
          Tror ni att bladlöss ratar stjärnögor? Ni kanske också kan testa att köpa plantor denna sommar och se. Jag är inte säker. Men jag hoppas att det är så som jag tror!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          ryss_борис
          Inlägg 08-05-2010, 15:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 523
          Medlem sedan:
          26-04-2010
          Medlem nr: 29 572



          Bränn eller släng ut alla gamla växter (ev flytta) från balkongen och rengör den grundligt. Så därefter direkt från frö. Borde ju hjälpa tycker man.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 21:57
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon