Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Äppelträd, hur göra vid markhöjning?
          harsyra
          Inlägg 08-05-2010, 12:10
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 11
          Medlem sedan:
          11-04-2009
          Medlem nr: 22 219



          Hej alla kloka!
          Funderar på att höja upp framsidan av vår tomt i samband med ny väg och kommunalt vatten. Det är inte mycket på den delen av tomten som är värt att bevara, och sank och trist är den också. Vi tänkte höja tomten med cirka 60 centimeter och sen anlägga en helt ny trädgård... *kliar i fingrarna*.
          Det enda som står där som jag gillar är ett gammalt äppelträd. Risigt visserligen, men det kommer bli fint allteftersom det beskärs.
          Nåväl, hur göra när marken runt omkring äppelträdet blir högre? Jag hade en idé om en bur av typ plexiglas runt omkring stammen som man fyller med grus... men rötterna kommer ju ändå mycket längre ner i marken...

          Hälsningar en fundersam! rolleyes.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 09-05-2010, 13:50
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Utan att ha sett trädet och hur det idag mår, vilka marker det nu står i, vad som ska fyllas upp med, så är det enda man kan säga att ingen uppfyllning där trädet har sin näringsupptagning är till trädets fördel. Hur snabbt det sedan går med de negativa följderna av fyllet går inte att säga. Just vuxna, friska äppelträd med bra vitalitet från början har ofta en enastående förmåga att leva med fyll under 10-20 år innan de negativa konsekvenserna kommer.

          Problemen med fyll för träd är:
          - sammanpackning av mark där träden tar upp näring (vilket är långt från stammen och ofta en bra bit från trädets krona), helt annan syre- och vätske- och mikrolivsmiljö för näringsupptagningen än trädet planerat för
          - att stamdelar plötsligt blir underjordiska (detta är inte det enda problemet alltså och det kan ju lösas praktiskt - men detta gäller också om gräsklipp lägger sig vid stambasen eller en hög löv eller en liten lerhög. Rör mm kring stammar har en tendens att fyllas med detta)

          Man kan inte fylla över rötterna på ett träd utan att riskera att förkorta trädets livslängd betydligt. Men det finns sätt att göra fyllet mindre negativt, om det är enda lösningen. Ofta dyrt och arbetskrävande, och dessutom får man aldrig samma goda resultat som om trädet får stå i den nivå det planerat för. Bäst om man vill behålla trädet är att lägga upp fyllplaner på annat sätt än man tänkt från början.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-09-2025, 08:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon