Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Får ni några idéer?, Hur skulle ni ha gjort?
          Fru JD
          Inlägg 10-05-2010, 08:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 42
          Medlem sedan:
          14-07-2009
          Medlem nr: 24 811



          Det är ju alltid lättare att spåna fritt när det gäller andra....... Får ni några tankar och idéer om hur detta kan göras till en mysig trädgård?? Jag tänker på att jag tycker att det är så omysigt med stenläggningen........ så jag skulle gärna bli av med en hel del av den. Fast där har jag en brant uppförsbacke att bemästra först när det gäller att övertala min man.

          Baksidan på huset består av lite gräs och ett par bergknallar (det syns lite i bild) Baksidan vätter mot norr. Jag har ingen bild på hur tomten "slutar" på framsidan men den är trekantig och går ihop i en svåranvänd spets. Där har jag nu komposthögar med bambuväggar omkring för att få det att se lite trevligare ut.

          Här är ytterligare en bild. Ska försöka att ta lite bättre foton.
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  _173139_bjurslattsliden_7_low_DSC_6150.JPG ( 838.45k ) Antal nedladdningar: 41
          Bifogad fil  Bjursl_ttsliden__foto.JPG ( 470.91k ) Antal nedladdningar: 37
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Fågelvägen
          Inlägg 10-05-2010, 09:56
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 550
          Medlem sedan:
          18-01-2005
          Medlem nr: 4 889



          Husets vänliga uppsyn, häcken längs tomtgränsen och det solitära välväxta trädet är fina! Här är några idéer av en som gillar berg och tycker gräsmattor är tråkiga:

          Du kunde kanske starta mysigheten med att plantera några större träd och grupper av buskar som du gillar längs kanterna av tomten. Och något litet buskage en bit ifrån den höga stenfoten. Det bildar småningom väggar kring några lummiga och skyddade trädgårdsrum. Ju större plantor du har råd med, desto snabbare blir det mysigt!

          På baksidan av huset skulle jag gräva fram så mycket som möjligt av bergknallarna. De ger tomten karaktär. Kanske du t.o.m. hittar en urgröpning som kan fungera som fågelbad. Gräsmattorna skulle jag ju slopa bit för bit, eftersom jag tycker de är både svårskötta och opersonliga. Något trädäck skulle jag INTE bygga, fast alla tycks vilja ha såna nu. Det skulle se alltför modernt ut för husets lite gammaldags karaktär.

          En mera radikal lösning är att schakta om en del av den sluttande gräsmattan och skapa en eller flera terrasser som sedan kan bilda olika trädgårdsrum. Gångar av grus eller stenplattor, på väg till de olika rummen, skulle kunna bryta gräsmattans enformighet.


          --------------------
          Zon 2-3, en gammal trädgård med höjdskillnader på över 4 m. Gillar förvandlingar - med berg, sten och växter som material

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 16:28
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon