Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Går dessa rosor att rädda?, Rosor drabbade av svartfläcksjuka, går de att rädda?
          Silversara
          Inlägg 27-04-2010, 16:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          30-08-2009
          Medlem nr: 25 824



          Förra sommaren, i augusti, började alla blad på rosorna bli svartfläckiga. Gissade då på att de drabbats av svartfläcksjukan. Inte mycket att göra åt tänkte jag mer än att plocka bort några av de dåliga bladen.

          Nu är det snart dags att beskära rosorna och de ser inte alltför muntra ut. Buskarna är alldeles svarta (och bruna) och ser inte ut att må så bra. Jag är helt okunnig på området och kanske är det helt enkelt så att de ska se ut så här och att de inte hunnit "komma igång" än. Men det ser oroväckande illa ut och det finns vissa gröna inslag på vissa av buskarna vilket stärker min oro för att något inte står rätt till. Vissa av buskarna är helt kolsvart från topp till tå medan andra är lite brunare och ibland också gröna.

          Fråga: Har läst lite här på forumet att man ska beskära och bespruta och gödsla med ny jord osv. Min fråga är då; går dessa att rädda och hur ska jag gå till väga?

          Vi pratar en enormt stor rosenrabatt. Bor i Stockholm.

          Bifogar några bilder på eländet.
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  div_grenar.jpg ( 255.26k ) Antal nedladdningar: 120
          Bifogad fil  helbild_2.jpg ( 175.37k ) Antal nedladdningar: 123
          Bifogad fil  gren_med_lite_gr_nt_p_.jpg ( 208.9k ) Antal nedladdningar: 92
          Bifogad fil  n_rbild.jpg ( 106.4k ) Antal nedladdningar: 78
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Stiffe
          Inlägg 15-05-2010, 19:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 710
          Medlem sedan:
          02-02-2008
          Medlem nr: 13 877



          Jaja, lite barkfläck har väl ingen dött av. Ta det lugnt, ta ett Toy (om de finns kvar?). Nästan alla mina rosor har barkfläcksjuka, och det har de haft sedan späd ålder. Det och SF (svartfläck) är något som verkligen trivs här hos mig. Inte mycket att göra åt, bara att lära sig att leva med det. Mina rosor verkar trots det gilla läget.

          Att sedan denna vinter dessutom var extra tuff och fick enstaka grenar och någon ros att frysa tillbaka lite extra, (=> brunsvarta grenar), det är ju bara lite grädde på moset sas. När de döda grenarna och topparna är bortklippta så ser det genast bättre ut. Rosor som varit med några år, dvs etablerade, skjuter snabbt nya långa årsskott och är uppe på banan igen. Framåt midsommar, när allt återigen är grönt och skönt, har ni glömt hur det såg ut. Enligt min mening är rosor aldrig någon vacker syn på vårvintern, men i juni/juli då j....r!

          Så här kan det t ex se ut
          Bifogad fil  Max_Cel_Rus___Veilch_21.JPG ( 164.19k ) Antal nedladdningar: 105


          /S
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-01-2026, 21:52
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon