Ja, det är ju för väl att inte alla är lika nördiga och inne i sådana besprutarsekter som den stenålders Ruda.
Glädjande att det finns vettigt folk som fattar att människa och natur måste leva i harmoni, utan gifter, manipulering och kemikalier.
Har man använt ett argument, ett gift, haft en vana i 15 år utan att reflektera och ta till sig modern information, är det inte konstigt att man fortsätter ge sig på skogsmarken på sina egna ägor med besprutning för att utrota maskrosor, kvickrot, kers, revsuga, klöver eller vad det nu kan vara. Sådana nördiga och helt ogenomtänkta åtgärder vidtog man på 60-70-talet då man ännu inte förstod vad man ställde till med, vad Monsanto var och att DDT inte var ofarligt. Det är ett känt faktum att värderingar och vanor är det som människor har allra svårast att förändra.
Jag tycker synd om dig Ruda. Du har tydligen inte förmågan att ta till dig vilka moderna forskningsresultat och ogräsrensningstekniker som numera gäller bland sanna naturvänner, trädgårdsälskare eller miljöforskare.
Och jag tror inte ett ögonblick på att du läst Tyst vår, ser TV-program som behandlar miljöförstörelsen, läser tidningsartiklar eller forskningsrapporter om hur förgiftad och manipulerad både jord, växter, djur och alla vi människor är. På grund av den inställning till kemikalier som du och andra inom besprutningsbranschen har.
Förmodligen ser du inte trädgårdsprogram så som "I trädgården med Camilla Plum". I ett av helgens program redovisade hon hur hon på ett väldigt smart sätt håller kirskålen stången.
Kålen klipps nu, när den precis kommit upp, ner till marknivå. Allt ska klippas ner. När sedan blomningen startar senare i sommar, klipper man ånyo ner allt så att inga frön bildas. Växten dör så småningom pga brist på sol. Och den förhindras också fröså sig. Resultatet syns redan nästa år.
Men du kanske tycker att Camilla Plum, författare till en mängd trädgårdsböcker, är flummig och tillhör en sekt. Har du någonsin frågat dig själv varför moderna trädgårdsböcker aldrig förordar någon som helst bekämpning med kemikalier och varför personligheter och föredömen inom modern fritidsodling aldrig någonsin tar till gifter?
Och om du betraktar antroposoferna som en sekt, då hör alla pedagogiska inriktningar dit. Montessori, naturläkemedel, yoga, zonterapi, och alla andra alternativa läkemetoder måste för dig se sig som rena sektmetoder.
För att inte tala om samerna med sina jojk och nåjd=schaman.
Du har inte varit i kontakt med antroposoferna och har ingen aning om vad de gör, vilka värderingar de utgår från, hur de lever, varför de har den pedagogiska inriktning de har och vad de står för.
Man brukar säga att de som inte är som man själv eller som man inte känner till blir måltavlor för mobbning och allehanda beskyllningar.
För att råda bot på detta och kompetensutveckla dig är du välkommen till Järna för studiebesök i alla de olika antroposofiska verksamheterna. Avsätt en vecka och kom sedan och påstå att antroposofin är en sekt!
Tycker du att Cirkus Cirkörs cirkusdirektör Tilde Björfors är en sektmedlem? Anser du att Saltå Kvarn bedriver en verksamhet tillhörig en sekt? Att det är rimligt att tro att en av Södertäljes största arbetsgivare är en sekt? Att en sekt får bedriva förskolor, skolor och lärarutbildning? Med flera respekterade och omtyckta verksamheter.
http://www.antroposofi.info/startsida/nyhe...000-maenniskor/