Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Melon i växthus
          imjoh
          Inlägg 20-05-2010, 21:30
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 147
          Medlem sedan:
          08-02-2009
          Medlem nr: 21 024



          Fick en planta med nätmelon för växthus men inga odlingsråd. Hur gör man, ska den klättra på marken eller bindas upp? Pollineras? Finns det lite hjälp att få?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lilla hjärtat
          Inlägg 21-05-2010, 05:47
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 361
          Medlem sedan:
          13-07-2009
          Medlem nr: 24 785



          Hej!

          Du kanske har mer grundkunskap än jag, men förra året hade jag ingen som helst aning om någonting. Han- och honblomma var ett mysterium. Hanblommorna kommer först. Honblommorna känner du igen på att de reda har ett knöligt litet fruktämne bakom blomman.

          Jag pollinerade både på sättet och beskrivs ovan samt med pensel. Först gick det inte alls, men till slut efter mycket envist arbete. Kanske hade jag otur, men jag fick hålla på rätt länge. Till slut gick det efter mycket penslande från flera hanblommor i en och samma blomma.

          Jag läste en sak på en sida om meloner. Helst ska man se till att få de meloner man vill ska växa på plantan pollinerade samtidigt, så att de börjar växa samtidigt. Annars kommer de att växa väldigt ojämt. Den först pollinerade blir den som sväller mest, på bekostnad av de andra. Se det som överkurs. Men jag kan tänka mig att det är så - det såg i alla fall ut så min melonbuske.

          Tänk också på att ha någonting som stöd till melonerna. De är tunga när man binder upp plantan. Och tänkt på att inte släppa fram för många frukter. Det rådet fick jag när jag köpte min planta. Max tre, sa de. Om det stämmer vet jag inte. Jag släppte i alla fall fram så många. Eller så få.

          I år har jag satt från frö. Dels en parfymmelon. Dels en vattenmelon som är lite rolig eftersom fröerna kommer från frukostbuffén från vår semester på Kap Verde i skiftet februari mars.

          Vattenmelonen från Kap Verde - nedersta bilden

          Parfymmelonen

          Till slut började de svälla

          Upphängning av melon

          Skördad melon

          Skörda i tid - annars kan det gå så här sad.gif

          Lycka till med melonodlingen!!

          Vänligen
          //Linda



          --------------------
          http://krukmakerskan.blogspot.com
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 08:38
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon