Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Liten rapport från Sura/Länge sedan
          AK i Sura
          Inlägg 21-05-2010, 08:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 137
          Medlem sedan:
          23-07-2009
          Medlem nr: 25 023



          Hej!
          Oj vad länge sedan det var som jag var innen på trädgårdsforumet. man tror att man ska ha mer tid under vinter och tidig vår men timmarna tycks aldrig räcka till. Nu är ju trädgårdssäsongen i full gång och då blir det ännu mindre tid. En av orsakerna till att jag haft extremt lite tid under vintern är att jag haft tre kullar med kattungar! Så roligt men visst är det en del extra jobb. Den sista bebisen flyttar om några dagar och det kommer att bli så tomt.
          Jag vill verkligen försöka att hinna vara mer aktiv på forumet och läsa alla era kloka inlägg man lär sig så mycket. Hoppas också att vi kan göra om besöket på Löta under sommaren, det var så roligt att träffa några av er där. Någon tur till Söderfors kommer det med all säkerhet också att bli.

          I Sura har vi förstås också haft en extrem vinter och jag har verkligen oroat mig för rosorna eftersom jag som vanligt varit dålig på att täcka och skydda dem. Rabattrosorna har klarat sig bra, även Papageno, Tradecant och Claude Monet som egentligen är på gränsen för min zon. DÄremot har klätterrosorna tagit enormt med stryk och jag har för första gången fått klippa ner min Flammentanz ända till botten. Även Venusta pendula och Constance Spry blev rejält frusna men alla lever! Chansade också på att köpa en Compassion på sensommaren, klätterros zon 3. Den frös förstås ner men lever!
          Nu är det bara att vänta på att de första knopparna ska börja synas men det lär väl ta några veckor till. Tills dess får man njuta av allt annat som blommar i trädgården under våren men allt går ju så fasligt fort nu när den ihållande värmen kom.
          Mvh Anna-Karin
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 15:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon