Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kalhuggen tomt - hur återställa, Granskog blivit fälld, hur återställa
          Skogstrollet
          Inlägg 28-07-2004, 16:36
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          28-07-2004
          Medlem nr: 4 167



          Jag har en/hade en skogstomt om ca 6.000 m2. Nu har ett skogsbolag, som skulle gallra lite bland träden, tagit bort nästan allt.

          Bl a så har jag en ca 20 m bred och 100 m lång "brandgata" där allt är nedtaget. Stora granar som var ca 50 m höga och allt annat. Marken är helt nedkörd av alla maskiner och det ligger högvis med kvistar och mindre träd överallt.

          Jag är förtvivlad och vet inte vad jag skall ta mig till. Är det någon som kan ge råd till hur man får en ny skog på kortast möjliga sätt. Känner ni till om det går att köpa "vuxna" barrträd någonstans. (Köpte ett par rhododendron som jag tänkte kanske kunder skyla eländet men vid närmare titt på lappen så står det att det blir ca 2 m på 10 år!!) Önskar något som växer lite snabbare. Och hur fort växer gran? Vad kan det finnas för träd som skulle trivas i en f d barrskog? Hjälp! sad.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Skogstrollet
          Inlägg 29-07-2004, 15:59
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          28-07-2004
          Medlem nr: 4 167



          Jag ringde givetvis skogsbolaget, Vida Skog, genast när jag såg eländet. En man kom ut och ryckte på axlarna o att det inte hade gått att gallra bland träden - så de tog allt! Enkelt tyckte han. Maskinerna var ju så stora etc.

          Men det kunde han kanske upplyst mig om under den 1 timme långa rundvandring vi hade på tomten innan avverkningen, som skulle vara en gallring. De har också kört ned mitt stängsel "det var ju ändå så dåligt".

          Han sågade bort lite slyträd som jag inte förstod varför de sparat vid sidan, men tyckte sedan att han gjort sitt. Pratade om hur besvärligt allt varit. Precis som om det var mitt fel. Det borde han ju kunnat bedöma redan vid beställningen. Jag har fått en slags registrering av hur många träd som togs och vad det var värt, men kommer jag att se de pengarna??? Knappast. Marken är rätt sönderkört på sina ställen med stora traktorspår som följd. Inte vackert. Och allt ris som blev kvar och alla nedkörda småträd vid sidan. Katastrof är vad det är. Jag anar precis som Sollan att de såg sin chans att ta träd som var värda pengar. Och vid sidan om detta kalhygge har jag fortfarande den täta snåriga skogen - som måste gallras! Suck!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 10:38
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon