Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Någon som vet hur kejsarkronor ska se ut..., ...när de tänker blomma?
          Sofia H
          Inlägg 31-05-2010, 21:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 84
          Medlem sedan:
          19-10-2007
          Medlem nr: 12 911



          Anledningen till att jag frågar är att jag köpte en Fritillaria imperialis "Lutea" för några år sedan. Första året kom det upp något grönt rufs, andra året kom det upp en stjälk med gröna blad som såg först såg lovande ut, men som sedan blev gul i toppen. Den stannade på ca 15 cm höjd, funderade ett tag, och vissnade sedan ner. I vår har det kommit upp 3 stjälkar, som är 20-30 cm tror jag. När plantan gulnade i fjol trodde jag att den fått någon sjukdom, och jag tänkte ta bort den, men den fick stå kvar då jag hoppades att det kanske var en frostskada. Jag har aldrig odlat kejsarkronor förut, och har aldrig ens sett en blommande planta på riktigt, bara på bild. Var på plantan kommer eventuella knoppar, och ungefär när blommar de? Är det vanligt att en nyköpt lök behöver flera år för att komma igång? Nu när den verkar växa till vore det ju roligt om den hann blomma också!/Sofia.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          ABCiV
          Inlägg 01-06-2010, 08:30
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 33
          Medlem sedan:
          18-05-2010
          Medlem nr: 30 314



          Mina blommar inte heller sad.gif.

          En vän berättade för mig häromdagen att man ska sätta löken på sidan och att man ska gräva riktigt riktigt djupt. Funderar på att gräva upp mina och plantera dem djupare och gödsla ända nere vid löken.

          Hur djupt ligger era lökar?
          Någon annan som provat att snedställa löken?


          --------------------
          ☀ Det var ju tur att man bidde som man bidde,
          när man inte bidde som man skulle. ❀
           
          Citera
          mamamaggan
          Inlägg 01-06-2010, 12:22
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          CITAT (ABCiV @ 01-06-2010, 09:30) *
          Mina blommar inte heller sad.gif.

          En vän berättade för mig häromdagen att man ska sätta löken på sidan och att man ska gräva riktigt riktigt djupt. Funderar på att gräva upp mina och plantera dem djupare och gödsla ända nere vid löken.

          Hur djupt ligger era lökar?
          Någon annan som provat att snedställa löken?



          Mina har blommat för första gången i år , tredje året efter plantering tror jag. Satte dem inte speciellt djupt och bara rakt ner i vanlig planteringsjord. Första året titta de upp lite och vissnade ner , förra året blev de större men inga blommor och i år blommade de .


          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-06-2025, 12:33
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon