|
Som svar på TS fråga får jag säga att jag inget gör ... förutom att jag är med i postkodlotteriet som fördelar en jämrans massa miljoner till olika organisationer.
Orkar inte engagera mig i all världens olyckor och fördärvelser. Faktiskt så tycker jag inte det är konstigt alls att så många människor numera mår så dåligt ... man ska ju ta del av och engagera sig i allt jobbigt som händer världen runt. Man mår dåligt för att sälar klubbas, valar får sina fenor kapade ... nån sorts djur är utrotningshotat ... översvämningar i afrika ... eller var det nu råkar vara... gräshoppor förstör skördar i något land ... på annat ställe svälter människor ... barn kedjas fast och blir slavarbetare, bebisar våldtas och får HIV ... miljoner (?) dör av svält och vi mår dåligt för att vi kan äta oss mätta.
Jag kan, utan att skämmas, säga att jag numera väldigt sällan ens läser några tråkiga nyheter ... byter kanal på teven när en massa elände tas upp.
|