Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tomatplanta, Fråga om näring osv.
          JoakimBjornander
          Inlägg 28-05-2010, 10:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8
          Medlem sedan:
          19-09-2009
          Medlem nr: 26 151



          Hej!
          Jag har odlat upp två tomatplantor i en kruka. Det fanns en miljon olika sorter att välja mellan men när jag köpte fröna så stod det på fröpåsen att dessa var utmärkta att odla i kruka. Så jag planterade om dem i ganska stora krukor efter några veckor. Såhär ser det ut nu:



          Jag ser att det börjar komma massvis med små knoppar och grejer, ser riktigt fint ut och plantorna luktar fantastiskt gott. Men jag funderar nu över sådant som näring och dyl. Är det läge att börja använda näring och vad för typ av näring ska man använda?

          Ni ser även två paprikaplantor i krukan till vänster och samma fråga gäller väl även för dem.

          Mvh,
          Joakim

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          *Stintan*
          Inlägg 24-06-2010, 22:41
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Vet inte riktigt vad du menar med den nedersta grenarna. Jag tycker bara jag ser blad längst ner och några såna kan du ju ta bort om du vill. Vet du vad sorten heter?

          Ja jag tycker det ser ut som om du skulle behöva binda upp den mer. Eftersom du inte har tjyvat den hela vägen så har det vuxit ut sidogrenar högre upp och dessa ger ju tomater om man låter dom växa. Din tomatplanta är för hög för att vara en busktomat. Jag tror att det är en vanlig tomat som man alltså egentligen ska ta bort alla sidogrenar (tjyva) som ju tar kraft annars från plantan och som gör att tomaterna inte blir så stora.

          Eftersom du har så liten kruka till dina två tomater så fortsätt ge näring och mycket vatten. Det ser inte ut som om dom fått för mycket näring iallafall och det går ju åt mer när det inte finns så mycket jord till dom än om dom hade haft i 3en större kruka.


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-06-2025, 22:40
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon