Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hjälp med plommonträd
          rymdblomma
          Inlägg 01-07-2010, 16:45
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10
          Medlem sedan:
          05-05-2007
          Medlem nr: 10 181



          Mitt plommonträd lever nu sin tredje sommar sen jag planterade det, men något har hänt. Kanske vintern var för tuff?

          Alla grenar i kronan utom en är helt kala. En enda gren bär löv, och den bär bara några enstaka. Nere från stammen vid roten så skjuter det jättemånga nya små skott, så trädet är inte helt dött i alla fall. Men vad ska jag göra med det? Finns det hopp om liv på grenarna nästa sommar eller kapar man eller vad?

          Jag minns inte vilken sort det är på plommonträdet, mer än att det är lilasvarta blad och tåligt uppe i norr, jag bor i zon 5-6.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 01-07-2010, 20:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Detta blir ofta en platsfråga. Om det som överlevt är från grundstammen (ungefär roten) så kan man mycket väl behålla det och samtidigt sätta ett kulturplommon någon annan stans. Grundstammen är körsbärsplommon, mer härdig än kulturplommon och med härliga frukter så småningom.

          Om skotten kommer nedanför ympen eller ockuleringsstället (som kan vara svår att se) så blir det alltså körsbärsplommon. De vill helst växa som buskar, men man kan spara ett skott och stamma upp det till ett litet stamträd. Att välja skott kan man vänta med några år till dess att man ser vilket som skulle kunna utvecklas bäst. Körsbärsplommonträd tar längre tid på sig att bli blommande och fruktbärande än buskagen, ca 10 år är inte ovanligt.

          Personligen tycker jag mycket om körsbärsplommon, som har lite mindre, med mer kompakt fruktkött än kulturplommon, med charmig vild, plommonsmak. Tåliga, får mer sällan fruktmögel trots att de sitter tätt, kan ramla på gräsmattemark utan att få skador. Blir helt superbt i kompotter och annan lagning, skalen gör kompotterna vackert röda.
          Bladen är mycket lika kulturplommonen, fast på äldre buskar och träd aningen smalare. Som unga skott har det större blad. Härdigt blir det, och som träd ca 3 meter högt och ganska smalt.

          Det som inte utvecklats än kommer sannolikt inte att göra det, och nu i juli kan du skära bort det, eller använda en del av stammen som uppbindning till nya skott under en tid.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 08:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon