Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Övergödslat balkongen?, Tomat, paprika, physalis i blom.
          kulnog
          Inlägg 01-07-2010, 14:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 37
          Medlem sedan:
          05-05-2010
          Medlem nr: 29 869



          Hej!

          När mina plantor vuxit till sig till säg en 30 cm satte jag ner dem i hinkar. Dränerade en bit upp på sidan och med leca i botten, fyllde upp med kogödsel/plantjord 2:1 . Det här var i mars-april och de plantorna har nu vuxit till iaf 150 cm och har 5-9 blomklasar och ett par småtomater och ser ut att trivas. Har gett svag näringslösning ofta den senaste månaden. Nu vill jag fylla upp jorden som sjunkit ner och tänkte fylla med kogödsel/minileca 2:1 och ta bort en del av den gamla jorden för att lufta upp allting lite.

          Hade även ett par plantor som fått stå 2 st och trängas i 15 liter som jag nu satte om och planterade med kogödsel/minileca/plantjord 6:3:1. De är nu väldigt korta och små, så jag hoppas de sätter fart nu när fötterna får plats. Har gett näringslösning till dessa hela tiden också. Höll upp med näringen en vecka innan jag planterade om.

          Jag undrar om jag ger för mycket kväve nu när de står i blom? Jag har biobact Innehåll: Hunus (mullämnen) ca 30%, aktiva mikroorganismer, Kväve (N) 2,7%, Fosfor (F) 0,4%, Kalium (K) 1,7%,kalcium, Agnesium, Svavel m fl. som jag antar att jag får hålla upp med nu när det har börjat komma frukt? Kogödslet likaså? Behöver de inget mer nu?

          Mvh Sebbe
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          kulnog
          Inlägg 04-07-2010, 10:51
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 37
          Medlem sedan:
          05-05-2010
          Medlem nr: 29 869



          Okej, då fortsätter jag med kossa och biobact ett tag till smile.gif Ska besöka plantskolan och leta schysst gödsel med mest pk nu till veckan. Tack.

          Jo, juste. Jag har friserat tomaterna rejält för att få ljus på karten. De ser lite halvnakna ut nu giggle.gif Tänkte klippa till ena physalisen också. Har rensat en bit på stammen, jag vill stamma upp den, fixa en tät boll till krona typ!

          Om grenen ser ut såhär: <->-->->--<-I (stam), ska jag klippa efter andra bladparet för att den ska dela sig: <->X->->--<-I ?

          //s

          Redigerat av kulnog: 04-07-2010, 10:54
           
          Citera
          Anja Danmark
          Inlägg 04-07-2010, 11:34
          Länk hit: #3


          Gäster






          CITAT (kulnog @ 04-07-2010, 11:51) *
          Jag har friserat tomaterna rejält för att få ljus på karten. De ser lite halvnakna ut nu giggle.gif Tänkte klippa till ena physalisen också. Har rensat en bit på stammen, jag vill stamma upp den, fixa en tät boll till krona typ!

          //s


          Du skal passe på ikke at klippe for meget i tomaterne - de har brug for bladene til at modne frugterne og til fortsat vækst...

          Når de første frugter er modne, kan du evt. klippe grenene af under dem for at give luft.

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 10:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon