Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Renovera rabatt och slippa kvickrot?
          Lottas bonzai
          Inlägg 17-07-2010, 16:47
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 13
          Medlem sedan:
          14-05-2008
          Medlem nr: 16 087



          Hej!

          Jag gör något generalfel när jag rensar rabatter som gör att jag får kvickrot i dem. Bar jord är inte att leka med m a o.

          Just nu gräver vid en häck i norrläge där jag skall sätta bl a alunrot för att dölja de gamla stammarna. Jorden är mest lera så jag skall jordförbättra en bit ned tänkte jag. Vidare skall jag gräva ned gamla tegelpannor som avgränsare. Nu infinner sig problematiken med min bara jord och kvickroten. Ogräset finns där inte idag och jag är "livrädd" att den skall gilla den renoverade rabatten. Markväv+barkmull som jag använt under en rosenrabatt känns inte rätt i kombination med perenner. Eller är det det? HJÄLP! Vad gör jag?

          Tacksam för snabba svar. Kvickroten lurar cool.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lottas bonzai
          Inlägg 17-07-2010, 19:23
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 13
          Medlem sedan:
          14-05-2008
          Medlem nr: 16 087



          Spännande! SÅ olika svar man kan få smile.gif

          Gunilla, ja det är ju så jag känner d v s bearbeta och gödsla blir krångligare. Därav min tvekan.

          Kerstin, Åkrar ja...mm jag bor granne med en och inser nu boven i dramat! Men plantera 3 i triangel i stället för 1, då blir jag ruinerad.

          Vi bor på landet vid skogen och det har varit både åkermark och skog på tomten. Damen som ägde huset var en riktigt trädgårdsmadam med STORA rabatter, hade t om orkidéer i en del. Men det var innan hon blev gammal och inte orkade med längre. Och trädgården fick förfalla och starka växter som bergsklint, lungört, vallört, daggkåpa mf l började bre ut sig och tränga undan andra. Sen har det bara gått utför. Börjar jag i ett hörne för att få ordning så pajar det i andra hörnet av de 2000 kvadratmetrarna. Det får bli våta tidningar och barkmull och hoppas på guds försyn tills jag kommit i kapp!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 00:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon