Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Konstig fundering, Handlar om fågelfrö
          Platinum
          Inlägg 14-07-2010, 22:38
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 212
          Medlem sedan:
          13-06-2008
          Medlem nr: 16 777



          Jag brukar mata fåglar vintertid och som ibland äter inte fåglarna upp allt, så det som inte äts upp kastas bort i ett hörn bredvid fågelhuset när det fylls på nytt.

          Nu har det börjat dyka upp växter som jag behöver ha identifierade, solros har jag identifierat och havre men så har det kommit ett par till...dels en som jag tycker ser ut som bilder jag sett av cannabis....kan det vara så från en vildfågelfröblandning? Sen finns det en till som påminner om tagetes i bladverk, vad kan det va? Tackar ödmjukast för hjälp om det kan fås utan bild.


          --------------------
          Ooops!

          Fotobloggar och Makrofotobloggar gör jag när jag inte gör annat. Titta in om du har lust.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Myosotis
          Inlägg 18-07-2010, 09:03
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 19 798
          Medlem sedan:
          30-09-2007
          Medlem nr: 12 674



          Oftast tränger nya arter ut de inhemska. I vissa fall råkar det gå bra som med kanadagåsen, men i de allra flesta fall leder det till att inhemska arter dör ut eller minskar enormt, Även alla arter som var beroende av den arten dör ut med den. Dessutom finns det vissa nya arter som utrotar bytesdjuren i det nya landet eftersom dessa inte är anpassade till det nya rovdjuret. Minken är t.ex. inte naturlig i Europa, den har dels konkurrerat ut flodillern som nu är utrotningshotad, dels äter den så många fågelägg och -ungar att den är ett hot mot kustens fåglar. Det är inget fel på minken i sig utan felet är när människan lägger sig i och rubbar balansen. På andra håll kan det vara igelkottar som är faran; här är de inhemska där de fyller sin funktion och behöver vår hjälp, men introducerade till fågelöar kan de bidra till utrotning av andra hotade arter. Råttor förstör på samma sätt på många håll där inte råttan finns naturligt, det finns öar utan rovdjur där fåglar mist flygförmågan och flyktinstinkten. Släpper man ut råttor där kan de bara gå fram till fåglarna och börja äta upp dem ungefär. Läs Orkidétjuvens blogg för mer info, han kan beskriva det mycket bättre än jag kan och har många konkreta exempel från Nya Zeeland.
          Även växter kan vara ett hot när de tränger ut inhemska arter eller på annat sätt påverkar miljön. Eukalyptusträdet sänker grundvattennivån där det planterats i Spanien t.ex., du kan ju tänka dig att alla inhemska växter torkar ihjäl då, djuren dör, bönderna måste lägga ner sina lantbruk. Granen i Skåne har jag skrivit mycket om här i forumet tidigare.


          --------------------
          Det ska gå.

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 13-08-2025, 13:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon