Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Grönsaksbekymmer, - palsternackor, blomkål, skockor ...
          EKLO
          Inlägg 01-08-2010, 21:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Årets odlingar här i södra Bohuslän (zon 1-2) har haft det ganska vädergynnsamt - vi har ju även tidigare i sommar fått en hyfsad mängd regn då och då, till skillnad från i andra delar av landet.

          Ändå är det vissa grödor som uppför sig underligt - eller inte uppför sig alls. Till de senare hör palsternackorna - som jag sådde i två omgångar med ett par veckors mellanrum i juni - inte en endaste en har grott. Två olika frömärken, så man kan väl inte skylla på fröerna (som var färska inköp i år). Vad tusan är det för fel - prövade även förra året utan att lyckas bra.

          Och blomkålen: Den spretar iväg till övermognad långt innan de nått en "lämplig" storlek, de är bara en dryg tennisboll när de börjar spreta. Vad gör jag galet tro?

          Slutligen: De ömsint vårdade 3 kronärtsskockorna jag hade under lysrör januari till sl. av maj, och avhärdade försiktigt för utplantering i början av juni: är nu ännu bara några decimeter höga, och ingen antydan till knopp nere i bladrosetten - kan det verkligen hinna bli ngt av dem?

          Skulle gärna vilja lyckas bättre nästa år, högst tacksam för tips och erfareneheter...

          Redigerat av EKLO: 01-08-2010, 21:25
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 02-08-2010, 08:11
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Palsternacka: juni låter som väldigt sen sådd, palsternacka gror faktiskt lite bättre ifall man sår tidigt på våren, fröerna ska vara färska och det brukar ta många veckor innan fröerna gror. Man kan skynda på groningen något genom att blötlägga fröerna över natten då man ska så.

          Blomkål är kinkig de vill ha lera i jorden + odlingsförhållandena ska vara så jämna som möjligt blir det minsta ojämnhet i vattning, näringstillgång och dyl. kan man få små huvuden. (allt går dock att äta på blomkål, även blad och stock)

          Kronärtskocka: Jag gissar att det är din långa förkultivering som är orsaken, ju längre förkultivering desto sämre resultat tycker jag blir det rotsnurr i krukan så brukar inte mycket hända då man planterar ut dem. Det räcker med att så i mars-april och sedan plantera om försiktigt och hyfsat ofta i större kruka utan att störa rotsystemet så man inte får någon rotsnurr. Även kronärtskocka brukar trivas bäst ifall det finns lera i jorden.

          Redigerat av Åsa, mälardalen zon 2: 02-08-2010, 08:12


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 01:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon