CITAT (netha @ 31-07-2010, 23:43)

Jag köper aldrig vare sig kravmärkt eller ekolgiskt odlat ... detta av den enkla anledning att dessa produkter oftast har i sig lika mycket av alla miljögifter som konventionellt odlade och de begär mångdubbelt pris för varorna.
Skulle allt varit så farligt som det låter nu ... ja då skulle vår befolkning minskat med åtminstone 50% bara av förgiftningar och olika sjukdomar beroende på konventionell odling.
Förgiftningar pga kemikalier kan ha ett mer smygande förlopp och ta lång tid innan personen avlider: exvis lever- och njursjukdomar o cancer. Många bekämpningsmedle är cancerframkallande och var 3:e person kommer att få cancer. Självklart är det inte bara bekämpningsmedlena i maten som står för uppkomst av ohälsa, det finns ju en himla massa andra orsaker också.