Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Grönsaksbekymmer, - palsternackor, blomkål, skockor ...
          EKLO
          Inlägg 01-08-2010, 21:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Årets odlingar här i södra Bohuslän (zon 1-2) har haft det ganska vädergynnsamt - vi har ju även tidigare i sommar fått en hyfsad mängd regn då och då, till skillnad från i andra delar av landet.

          Ändå är det vissa grödor som uppför sig underligt - eller inte uppför sig alls. Till de senare hör palsternackorna - som jag sådde i två omgångar med ett par veckors mellanrum i juni - inte en endaste en har grott. Två olika frömärken, så man kan väl inte skylla på fröerna (som var färska inköp i år). Vad tusan är det för fel - prövade även förra året utan att lyckas bra.

          Och blomkålen: Den spretar iväg till övermognad långt innan de nått en "lämplig" storlek, de är bara en dryg tennisboll när de börjar spreta. Vad gör jag galet tro?

          Slutligen: De ömsint vårdade 3 kronärtsskockorna jag hade under lysrör januari till sl. av maj, och avhärdade försiktigt för utplantering i början av juni: är nu ännu bara några decimeter höga, och ingen antydan till knopp nere i bladrosetten - kan det verkligen hinna bli ngt av dem?

          Skulle gärna vilja lyckas bättre nästa år, högst tacksam för tips och erfareneheter...

          Redigerat av EKLO: 01-08-2010, 21:25
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          EKLO
          Inlägg 02-08-2010, 10:13
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Tack Åsa, för raskt och begripligt svar.

          Jag bläddrar dock tillbaka i mina anteckningar kring sådderna i våras (eftersom jag också plötsligt kom ihåg att palster ska sås tidigt) och upptäcker att första palsteromgången jag sådde istället var i mitten/slutet av april - just palster är jag mest förbryllad över efter som jag provat flera år i rad nu utan att lyckas det minsta. Det känns som man skulle ge upp denna gröda, men det är ju så gott!

          Blomkålen fick nog för lite vatten i början, försommaren var torr, och enl. din beskrivning av jorden har den nog inte tillräckligt m lera nej - men jag kan byta till ett lite lerigare litet land nästa år.

          Skockorna: Märkligt - i alla böcker jag läst (jag var ny på denna gröda, och läste allt jag kom över) stod det att man skulle så just skockorna inne så tidigt som i sl. av januari och skola om flera gånger före utplanteringen. Just det landet är nog tämligen lerigt, men mer lera kan jag nog ordna till nästa år. Kanske är landet också lite för kompakt, om de har känsliga rötter som inte orkar tränga ut? Och skugga en del av eftermiddagen kanske stör dem mer än andra arter?

          tack, Eklo
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 18:40
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon