CITAT (Blomstertanten @ 06-08-2010, 23:21)

Åhh, vad avundsjuk jag blir på trappen och berget vid sidorna!!
Är det så brant att räcke behövs? Det första jag kom att tänka på när jag såg trapp och berg var att där skulle det vara fint med backtimjan och citrontimjan. Sätta plantor i sprickor i berget och i trappen, så det liksom väller fram

Dessutom doftar de underbart!
Havtorn ger ju lite medelhavsvibbar med sitt grågröna bladverk, men den är ju rätt vass! Tror att den lätt skickar i väg rotskott också.
Skifferplattor låter som en bra idé! Eller någon annan natursten.
Ja det kan bli jättefint och det är därför jag vill sätta lite fart

Nej trappen är inte brant, det var mera att jag tyckte det skulle vara fint...kanske..
Timjan har jag faktiskt försökt med men det här är rådjurent favoritställe så det blev upptrampat.
Har haft funderingar på små knubbiga stenväxter...minns inte vad de heter nu...men risken är att de går samma väg som timjanen.
Örterna har jag numer i en annan del av trädgården.
Åh så havtorn sänder ut en massa rotskott....det vill jag inte ha så då får jag tänka om.
Tack så jättemycket för förslagen!!
CITAT (kerstin z5-6 @ 07-08-2010, 09:34)

Vill du ha medelhavs tema satsa på något fint gråbladigt träd tex silverpäron som får ersätta oliv.Mandshurisk valnöt ser exotisk ut med.
Silverpäron älskar jag!!
Frågan är om det fungerar där?
Det är inte så mycket jord eftersom det är på ett berg?
Valnöten ska jag kolla upp, den lät spännande (om inte annat kan den säkert planteras någon annanstans)
Stort tack för svar och tips!!