hittade detta:
"Hur förbereda innan man sår gräs?
Hej Göran Jag tänker eventuellt så gräs i en gammal rabatt där det finns en massa ogräs t ex åkerfräken, kvickrot, målla mm. Är det något speciellt man kan göra för att förbereda innan man sår gräset, förutom att rensa bort allt synligt ogräs förstås? När är bäst att så?
En annan fråga, om man gör en stor blomlåda i trä som man ställer på en plats där det finns mycket ogräs, måste man ha en botten i blomlådan eller räcker det med ett tillräckligt tjockt lager jord för att tex. åkerfräken inte skall kunna ta sig upp i blomlådan. Om man lägger i en botten i lådan, hur får man en bra jordkultur med maskar och annat småkryp om man bara har dräneringshål? Kan man man odla perenner t ex rosor i blomlådor?
Tack på förhand! Tina
1. Det är bäst att så gräs nu på hösten men inte senare än 1 oktober. Dina ogräs kommer att tröttas ut när du klipper gräsmattan. 2. Om det finns rotogräs t.ex. kvickrot och åkerfräken växter de igenom tjocka jordlager. Så du måste nog försöka döda dessa först.
Göran"
|