Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur få ordning på 4000m2 hästhage? (Ska bli trädgård)
          Martina 76
          Inlägg 17-08-2010, 17:40
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          16-08-2010
          Medlem nr: 33 144



          Ett arrende som löpte när vi köpte vårt hus tar slut i vår. Det är ca 4000 m2 som idag är hästhage och som vi vill få till trädgård, mestadels vanlig gräsmatta med diverse planteringar. Behöver råd och tips om hur vi ska får ordning på eländet. Det är väldigt ojämnt i och med att djur gått där. Kan man köra med en jordfräs eller vad ska man göra för att få en någorlunda slät yta som man kan så gräs på? Blir man då samtidigt av med allt elände som växer där eller är det bäst att elda bort allt i vårkanten?

          Tips mottages tacksamt!!!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          kerstin z5-6
          Inlägg 17-08-2010, 19:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Förbered marken

          Mullrik sandjord är den allra bästa jorden för gräs. Sanden i gräsmattejorden gör att den inte blir kompakt och spricker vid torka. Vatten rinner dessutom undan bättre när det regnar.

          Jorddjupet bör vara åtminstone tio centimeter.

          Har man en gammal gräsmatta eller om det redan ligger matjord bör man fräsa ner till ca 20 cm samt ta bort ogräs, sten, stubbar och rötter. Därefter sprider man 5 cm sand över ytan och fräser igen så att det blandas upp.

          Om jorden istället är väldigt lerig lägger man först på matjord med mycket torv i ett 5 cm tjockt lager och fräser ner, därefter ett lager med sand.

          Är jorden mager gödslar man, helst med naturgödsel. Blanda väl i jorden med t ex en jordfräs. Används kodgödsel går det åt ca 1 kubikmeter per 100 kvadratmeter gräsmatta.

          Efter fräsningen skall ytan krattas jämn. Det är inga problem om det sluttar eller buktar sig men det ska inte finnas gropar och ojämnheter.

          Tänk på vattenavrinningen

          När man planerar gräsmattan är det viktigt att tänka på att vattnet måste kunna rinna av. Detta för att undvika att drabbas av fuktproblem vid huset. Det räcker med en mycket svag sluttning.

          Bästa tiden för att anlägga gräsmattan

          De mest gynnsamma samma förhållandena för att så eller rulla ut gräsmatta är tidig vår eller sen sommar (augusti/september lite beroende på var i landet man bor). Jorden ska helst vara varm och luften fuktig. Temperaturen bör inte understiga 10 grader.
          Källa www.gräsmatta.nu


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 16:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon