Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Björnbär, En undran
          Christa
          Inlägg 09-08-2010, 09:58
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 778
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 894



          I år har det bara kommit en enda lång ranka på björnbärsplantan. (Vi satte den förra året och det blir massor av björnbär redan i år.)

          Förra årets rankor blev jättelånga men de översta metrarna var det inte mycket liv i efter vintern. Bären sitter på sidoskott som kom upp ganska långt ner i år.

          Nu är frågan om jag skall kapa min långa ranka och i så fall var? Jag har faktiskt toppat den redan för att den inte skulle bli så lång och tunn som förra året men jag funderar på om jag borde kapa den ännu kortare så att den blir grövre och får mer sidoskott.

          Hur långa skall man låta rankorna bli?

          Undrar också varför det bara blev en enda ranka i år.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          RibesRubusVitis
          Inlägg 19-08-2010, 12:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 133
          Medlem sedan:
          15-12-2005
          Medlem nr: 6 842



          På den nya kolonin har jag ett par taggfria björnbärsbuskar där de första bären blev mogna för en vecka sedan. De är både stora och goda, men inte så söta eftersom buskarna mest står i skugga norr om kolonistugan. När jag övertog lotten för snart två år sen stoppade jag därför de längsta skottspetsarna rätt ner i hinkar med jord. Nya plantor växte upp och kunde förra sommaren skiljas från ursprungsplantan, dvs jag kapade den långa revan som redan burit frukt. Hinkarna står nu i full sol och har fått många röda kart; trots solen är de ännu inte lika mogna men det beror troligen på det mindre rotsystemet. Förhoppningsvis blir de sötare när de planteras ut på soliga platser.
          Skulle inte tro att tillväxten gynnas för att man klipper av långa skott. Finns det bara plats att fästa upp dem, bidrar alla blad till sockerproduktion i bären och ger energi till rötterna.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 17:28
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon