Enligt folk hos SLU kallas det jag efterfrågade dimdysbevattningssystem. Används inom bla jordgubbsnäringen för att kyla jordgubbsblad så plantorna fortsätter växa trots att temperaturen är över 27-28 grader i växthuset.
Systemet funkar som så att mkt fina vattenpartiklar sprutas ut över sticklingar/plantor var 10 minut i några sekunder åt gången. Bladen fuktas då ned och kyls samtidigt. Man kan därmed föröka via sticklingar i fullt solsken vilket påskyndar processen. Jag läste på en amerikansk hemsida att en kvinna rotade 90% av sina rossticklingar inom 2 veckor. Det låter ju rätt bra. Detta kan kombineras med rotningsmedel för ökad effekt.
Denna sorts system är mkt lämpade för att rota sticklingar i. Används inom hobbyodlingen i USA, men här i Sverige mest av proffs.
Företagen Aquadrip och WaterBoys kan leverera sådana lösningar. Jag får återkomma med avrapportering när jag vet hur väl det funkar. Tyvärr så är den optimala perioden för detta i juni-juli, så jag får kanske vänta tills nästa sommar med test i stor skala.
Om du vill vet mer sök efter intermittent mist system på webben (tex hos google).
Tack för alla bra svar.
|