Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vindruvor, Vill ha tips på sorter
          Trottoarbonden
          Inlägg 12-08-2004, 19:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 43
          Medlem sedan:
          08-06-2003
          Medlem nr: 1 644



          Hej!

          Nu när mitt fina växthus äntligen står på plats (*stolt*) tänker jag köpa mig en vin-planta. Mitt växthus är inte så stort (ca 6 kvadrat) så plantan får inte bli hur stor som helst på en säsong, jag kommer att hålla över nollan på vintern och jag ska odla i en stor kruka (ca 50 liter).
          Jag undrar nu om någon kan tipsa mig om någon bra sort som ger goda druvor. (man får ju inte direkt provsmaka på plantskolan =)

          /Johanna
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          MRLINDELL
          Inlägg 16-08-2004, 18:05
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 190
          Medlem sedan:
          14-08-2003
          Medlem nr: 2 101



          Det beror väl på vad man tycker om för druvor och hur man tänker använda dem. Många av de du räknar upp är sura rackare som jag inte anser vara lämpliga som druva hemma. Många fixeras vid -35 och -38 grader och jämför härdigheten på detta konstiga sätt. Mot en husvägg blir det aldrig så kallt under normala förhållanden om man inte bor långt upp npå tundran förstås. Sukribe verkar var4a en druva som är populär och smakar riktigt bra. Annars är det tyvärr för många blå druvor att välja bland och Vino Nordica anses vara precis lika härdig på mina breddgrader som t ex Zilga.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 08:06
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon