CITAT (flaxss @ 05-09-2010, 17:30)

jag fryser om nätterna och har därmed blivit förkyld. och även här sätts inte värmen på förens i okt. och lägenhet här är väldigt dragig och kall. inatt var det +11c i fönsterkarmen (och alla fönster och dörrar och vädringsluckan var stängt så mycket det gick). snart blir det väl dags att flytta bort dom tropiska växterna från fönsterkarmen.
sedan blir det ju inte bättre av att grannen pront måste ha entrédörren öppen varje natt, hallen och köket är som isbitar på morgonen.
Det låter ju som dåligt tätade fönster och lite väl kylslaget men på nätterna kan du väl ha på dig en varm pyjamas och ett varmt täcke eller filtar? Jag sover mycket bättre om det är svalt inomhus så jag har hellre ordentligt på mig än varmt i sovrummet.