Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Förslag på klätterros
          Kåge
          Inlägg 13-09-2010, 17:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          12-09-2010
          Medlem nr: 33 835



          Hej alla kunniga trädgårdsälskare. Jag är ny på forumet och ser fram mot att få ta del av era kunskaper och råd här på sidan. Detta blir min första test på att jag klarar tekniken och att någon delar med sig av klokskapen.

          Har en mycket vacker röd klätterros under fönstret bredvid sommarstugedörren. Det enda problemet är att den blir för hög. Jag hoppas att ni kan komma med förslag på en annan ros som kan ersätta den. Tror kanske att det kan vara svårt att hitta någon klätterros som bara blir ung. 1,5 meter, så ev. får det väl bli någon som har ett liknande växtsätt som klätterrosor. Växtplats Blekinge zon 1-2 i sydvästläge.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Kryddan03
          Inlägg 13-09-2010, 19:47
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 257
          Medlem sedan:
          17-03-2004
          Medlem nr: 3 013



          Kolla gärna in Rosenpostens söksida:
          http://www.rosenposten.dk/soegning.asp (Länkar direkt till söksidan för jag tycker själv att den är lite svår att hitta till. Huvudsidan har du här: http://www.rosenposten.dk/)

          Du behöver naturligtvis inte handla därifrån (även om jag vet flera som rekommenderar den varmt) men jag gillar att det finns ganska vettiga sökkriterier att välja på när man inte riktigt vet vilken ros man har tänkt sig. smile.gif


          --------------------
          Odlar på taket i zon II
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-11-2025, 07:59
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon