Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > slokande hibiskus!, går den att rädda????
          mandy848
          Inlägg 17-09-2010, 14:40
          Länk hit: #1


          Gäster






          jag köpte en jättefin hibiskusplanta från tyskland för ca två månader sen. jag tyckte att jag var hyfsat bra på att vänja den för solen gradvis, men nu börjar den hänga med bladen, de gulnar och känns matt och livlös! saker jag har gjort planterat om, duschat den, sprayar mina hibbar dagligen med vattenspruta och gett den iofs, väldigt lite med gödning. jorden är såjord/orkidé/ lecakulor!
          finns det något hopp eller ska jag börja grina?? jag köpte tre plantor från tyskland och de andra växer så det knakar! finns det något jag kan göra, kanske någon annan som köpt utomlands?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 17-09-2010, 21:20
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          som jag sa på det andra forumet är det nog ett rotproblem (det är vad jag tror), solskada är knappast troligt. om du har fler än en så har ju dom tålt solen. solen skadar alla plantor såfall (solskada brukar inte heller inträffa om dom står inne utan när dom tas ut utan att vant sig och då under våren-försommaren). solskada ger inte slokandeblad utan brända, vit/brun färgade blad. gul färg är antingen kyla, för lite näring, för lite ljus.

          hängande blad är antingen torka, för mycket vatten, kyla, väldigt högvärme eller andra rotproblem.

          är du säker på att den ena inte fått torka eller för mycket vatten någon gång ?.
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 14:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon