Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kajsas småpladder, sommaren 2010
          Kajsa i Arvika
          Inlägg 06-08-2010, 19:37
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 351
          Medlem sedan:
          30-09-2006
          Medlem nr: 8 660



          Gokväll på er allihop, har inte varit inne så mycket på Odla på sistone men saknat er och trädgårdspladder mer än man kunde ana.. crazy.gif

          Flyttade in i en mindre lägenhet 1 juni, mer centralt och närmare till lillgrabbens skola men fick offra tillgången till en gräsplätt.. -cry-.gif Växthuset packades ihop och har blivit inhyst i en kompis lada, pallkragarna snickrades om till planteringslådor och blommor har ÅTERIGEN grävts upp och flyttats..

          suck.. Börjar bli rejält trött på det här nu.. Jag har inte ens en balkong längre men egen ingång med en liten trappa.. Envis som man e så drog jag ju med mej en (hel) del krukor whist.gif som jag ville se blomma.. Och det har det också gjort! Förhoppningsvis kommer något att kunna övervintra med god täckning..

          Återkommer med bilder. Kramis på er allihop! kompiskram.gif



          --------------------
          Före detta Morinablomman..
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          fuchsian
          Inlägg 18-09-2010, 15:29
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 631
          Medlem sedan:
          31-05-2010
          Medlem nr: 30 760



          Tack för rådet,

          Hade den katalogen ett tag sedan, men jag tror nog att jag inte ens tittade i den, men ok, nu beställer jag en ny, för aklejor tycker jag om och har till och med små ställen kvar att fylla.
          Jag får väl så dom inne efter vi varit borta. Jag köpte en hel del frö i vintras, fr. Odla och fr. ett annat ställe, men vi åkte inte bort förrän i början av april, så sen verkade det meningslöst att starta för fler resor fanns som vi hade på gång.
          Det är en irritationsmoment i mitt liv när maken la av delvis att arbeta (han är inte ens nära pension) och tar lite ströarbete för vårt AB och att vi hade den tanken att kunna vara utomlands under den mörka tiden och resten hemma.
          Vår och sommar är det växthuset och segelbåten som dominerar och inte mig emot, men önskar att kunna fröså det som jag skulle gilla ha.
          Min väninna dog 2 år sedan, hon som bor närmast mig och vi hjälptes åt att passa hos varandra och det kändes tryggt.
          Men tack för svaret och ursäkta min långa inlägg, är tacksam, ska du veta! -----fuchian....
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-01-2026, 20:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon