Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Äppelträden mår inte bra
          JP
          Inlägg 19-09-2010, 20:30
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          24-08-2010
          Medlem nr: 33 356



          Har några äppelträd vid min stuga utanför Umeå. Tre av de 4 som beskars förra sommaren har i sommar inte mått så bra. Det har kommit några få blad i början på sommaren men sedan har de vissnat. På något träd är det en handfull blad som har sett lite skröpliga ut men hängt med nu till hösten. Ser ut som barken spruckit och möjligen är det något svampangrepp eller liknande.

          Vintern var ganska hård, men inget onormalt med tanke på var huset står. Det är lerjord runt omkring men då jag satte träden (ca 5 år sedan?) så försökte jag ordna med annan jord i en ganska stor grop innan jag satte träden. Det finns skog nära intill, mycket gran, björk och rönn. Kan några av dessa träd vara del i problemet?

          Jag har massor av sork och näbbmöss på tomten, men de gör väldigt lite hål i marken så jag tror inte de är det stora problemet eftersom de mest brukar ge sig på grönsaker och andra plantor ovan mark (tex sallad, rödbets- och morotsblasten gillar de - angrepp ovan jord!).

          Jag har noterat att det på flera av stammarna har kommit skott nu under sommaren, dessa har jag självklart sparat utifall det går illa med de gamla grenarna.

          Bifogar ett antal bilder och hoppas någon har tips på vad som kan vara orsaken.
          Bifogad fil  DSC00111.jpg ( 108.03k ) Antal nedladdningar: 65
          Bifogad fil  DSC00112.jpg ( 134.67k ) Antal nedladdningar: 62
          Bifogad fil  DSC00113.jpg ( 137.33k ) Antal nedladdningar: 49
          Bifogad fil  DSC00114.jpg ( 145.85k ) Antal nedladdningar: 63
          Bifogad fil  DSC00115.jpg ( 152.56k ) Antal nedladdningar: 87
          Bifogad fil  DSC00116.jpg ( 149.64k ) Antal nedladdningar: 43
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 27-09-2010, 00:17
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Hej,

          Jag tror dina träd dött av flera orsaker. Aningen sank eller våt plats, smala växtbäddar, fyll i botten med organiskt material, en våt höst och kall vinter. Kanske också att man tog bort för mycket blad och gren vid beskärning. (Unga träd med låg tillväxt behöver inte bli av med gren och blad, de behöver hjälp att utveckla mer.)

          När unga träd etablerar sig på platsen skickar de en eller ett par rötter nedåt, och från dem sidorötter som går ytligt och som ganska snabbt vill sträcka sig ut, utanför kronan. Det viktigaste med grävningen är att hjälpa trädens rötter att under några säsonger söka sig utåt. Luckringen av den befintliga jorden är det viktiga, inte att tillföra annan jord. Viktigare är ofta att hålla gräs borta.

          En smal växtbädd, "grop" eller "hål" lockas många att göra för att man tror att det är det träden behöver. I en lerhaltig jord är växtbäddar som är en meter eller mindre i vidd ofta orsaken till att träd inte utvecklas eller dör. En sådan grop är som en kruka som inte har dränering och som redan första säsongen blir för svår för rötterna att tränga ut ifrån. Fyller man den dessutom med organiskt material blir innehållet som en tvättsvamp som ständigt fylls med omkringliggande markens vätska, som dessutom inte avdunstar uppåt för att öppningen är för liten. Växer gräs ovanpå blir det ytterligare komplikation för det unga trädet.

          Första tecknen på att ens unga träd har allvarliga problem är att tillväxten är för låg. Den bör på äpple de första fem åren i backen vara 40-100 cm. Är den lägre får man ofta någon eller några säsonger på sig att ordna med jordarna, vattna eller flytta träden så att de får fart igen. Agerar man inte dör trädet eller förblir små.

          Man brukar räkna med att när träd har god tillväxt har de etablerat sig på platsen efter tre hela säsonger, så att de inte behöver stödvattnas mm. Intill de vuxit väl tre hela säsonger behöver de behandlas som växter som behöver lite tillsyn och hjälp. Efter tre goda tillväxtår har de hunnit förgrena sina rötter långt utanför växtbädden, hittat många vattenmöjligheter och dessutom tillräckligt med ved för att kunna lagra energi till torra perioder.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 17:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon