CITAT (fuchian @ 10-10-2010, 09:57)

Om jag nu fattade rätt, så sås aklejor nu och sedan blev det lite flummigt för mig. Om man drar upp dom på fönsterbänken och när de kommer upp så sedan ut med dem och täcka över?
Nej, de ska INTE komma upp, bara bli blöta och vakna upp lite. På ett par dagar hinner de inte alls börja växa, bara aktiveras.
CITAT (fuchian @ 10-10-2010, 09:57)

Ska de vara där hela vintern?
Ja, det ska de. De börjar växa självmant när våren kommer och de tycker att det är lagom temperatur.
CITAT (fuchian @ 10-10-2010, 09:57)

När täcker man av dem på våren? Ska de in igen eller planteras direkt på sin tilltänkta växtplats?
Man behöver inte ens täcka över dem. Det gör man bara för att förhindra vilda frön att komma i krukorna.
Perennplantorna kan man med fördel skola om på sommaren i nya krukor en och en, de kan vara lagom stora påföljande höst att planteras på sina ordinarie växtplatser. De behöver aldrig komma inomhus igen.