Här är en ganska intressant artikel från veckan som gått ang vad kostnaden är för de skador vi åstadkommer på Planeten..
http://www.bbc.co.uk/news/business-11495812I översatt version:
http://translate.google.com/translate?hl=s...:sv-SE:officialJag är så trött på allting som händer och allas sätt att blunda för saker, eller inte bry sig om dem. Folk som inte tror på klimatförändringar och globala uppvärmningar. (Visst är de naturliga, de har alltid hänt osv, men inte på detta sätt). Människor är dumma, egoistiska och blinda. De lever endast för sig själva eller sina närmsta men tänker inte på framtiden eller hur de påverkar jorden. De föder barn som det vore en hobby.
Vi äger inte jorden, den äger oss.. Ska vi överleva måste vi börja se bortom tillväxt och ekonomi. Leva hållbart.
Sluta se allt i pengar.
Endast liv är viktigt i alla dess former.
Ta ner ett träd, så plantera två i dess ställe.
Förhoppningsvis är vi utdöda om 200-300 år och med lite tur har vi inte hunnit ut i rymden för att lägga våra vantar på andra beboliga planeter.
Läs artikeln iaf.