Hej Tobias,
Kul att du är fascinerad av träd! Om du gillar att titta på bilder av träd kan du titta i index. Där finns en tråd som heter "Träd, buskar" etc där det finns många trädbilder. Dock inte så många på bonsai som du bidragit med!
Japanska körsbär går mig veterligen inte att sticklingföröka så att den klarar vårt klimat (att man tar en kvist och sätter i jord). Man måste som Åsa skrev ta en kvist och ympa på ett underlag som har härdigare rötter. Det brukar vara Fågelbär, Prunus Avium som är underlag till prydnadskörsbär, men det finns säkert fler som fungerar.
Så om du frösår eller får en stickling av fågelbär att ta sig kan du ympa ditt japanska körsbär på den. Här finns mer info om Fågelbär
http://linnaeus.nrm.se/flora/di/rosa/prunu...nu/prunavi.html.
Det är ett vackert träd med bär. Om du får upp ett sådant kanske du inte ens vill klippa ned det för att göra japanskt körsbärsträd av det!
Fågelbär:
