Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Japansk körsbär...., Förökning....
          Tobias
          Inlägg 12-02-2003, 14:16
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          12-02-2003
          Medlem nr: 733



          Hej! Mitt namn är Tobias.. Är ny här på forumet så jag vet inte riktigt vart jag skulle skriva detta någon stans, men de blir nog rätt!
          Jag har ett träd på min uteplats.. Tror de är en Japask körsbär.. Vill veta hur man kan föröka den???

          Tack på förhand..!
          Mvh//Tobias
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 13-02-2003, 12:34
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Hej Tobias,
          Kul att du är fascinerad av träd! Om du gillar att titta på bilder av träd kan du titta i index. Där finns en tråd som heter "Träd, buskar" etc där det finns många trädbilder. Dock inte så många på bonsai som du bidragit med!

          Japanska körsbär går mig veterligen inte att sticklingföröka så att den klarar vårt klimat (att man tar en kvist och sätter i jord). Man måste som Åsa skrev ta en kvist och ympa på ett underlag som har härdigare rötter. Det brukar vara Fågelbär, Prunus Avium som är underlag till prydnadskörsbär, men det finns säkert fler som fungerar.

          Så om du frösår eller får en stickling av fågelbär att ta sig kan du ympa ditt japanska körsbär på den. Här finns mer info om Fågelbär
          http://linnaeus.nrm.se/flora/di/rosa/prunu...nu/prunavi.html.

          Det är ett vackert träd med bär. Om du får upp ett sådant kanske du inte ens vill klippa ned det för att göra japanskt körsbärsträd av det!

          Fågelbär:



          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-08-2025, 20:40
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon