Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Börja odla inne nu?
          asali
          Inlägg 04-01-2011, 21:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 151
          Medlem sedan:
          12-05-2010
          Medlem nr: 30 105



          Jag har min odling i zon 5 och älskar att odla nya lite speciella grönsaker varje år, de är ju bara de att man inte hinner få fram allting då sommaren är lite kort, jag har dessutom inget växthus:). Jag undrar om man kan börja tidigare att plantera inne utan att dom bara förväxer sig.
          Ljus behövs förstås men är de lika okej att ha en vanlig glödlampa som att ha solljus?
          Hur stor del av dygnet ska de lysa och måste de dessutom vara kallare än vanlig rumstemp (vilket för mig är 22 grader)?
          I år har jag bl.a köpt på mig kikärter, ginkgo biloba, djungelgurka, jordmandel o minimajs och de är bara början:)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          EKLO
          Inlägg 04-01-2011, 22:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Hej,

          Det är roligt att fökultivera en sal saker inomhus under vårvintern, och det är lätt att sätta igång för tidigt - då blir det inte bra. Det bästa är att "räkna baklänges" när det gäller förkultivering inne - dvs vid vilken vecka räknar du med att kunna plantera ut dina plantor, kolla sedan hur många veckors förgroning som är lämplig för de sorter du ska odla.

          Jag odlar grönsaker och lite sommarblommor - det jag förkultiverar är purjo, rotselleri, bladselleri, kronärtskocka (startar inomhus i sl. av februari för utplantering i maj), och fyra-fem veckor före utplantering förkultiverar jag en del sommarblommor, gurka, squash, kålsorter, fänkål

          Sallater, rödbetor, morötter, bönor, ärter ... sår jag på plats när jorden blivit lämpligt varm för var och en av de sorterna.

          För kultivering inomhus behöver ljus - inte glödlampa utan lysrörsljud. Du kan läsa mycket om att detta i trådar under Förkultivering här på Odla. Och fröfirman Runåbergs - som finns på nätet - har en bra tabell över groningstider och jordtemperaturer för olika grönsaker.

          Lycka till!
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-06-2025, 06:12
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon