CITAT (theseraphim @ 05-01-2011, 17:11)

Kan vara klimatchock som du nämner då det skett under så kort tid men kom också ihåg att bananplantan överlag räknas lite som en slit o släng växt beroende på dess notoriska kinkighet. Förvisso finns det mer moderna sorter som är framtagna mer som rumsväxter än att man ska bli självförsörjande på dessa delikata örter.
Var vääääääldigt försiktig när det gäller övervattning för många gånger så räcker det med minsta överskott för att musan ska rasa ihop.
Tack för svaret,
Har hållit den lagom vattnad, inte låtit torka ut, men hällt av överskottet.
Det är nog så att det är en sådan slitplanta som de har på de stora odlingarna, och jag hade inte tänkt att odla bananer, endast för lummighetens skull.
Det fanns fröer där för minst 2 olika banansorter och en var med en blomma, troligen en inne/utekrukväxt.
Men jag ska se hur det går med den och såg att Impekta hade fröer, ska ändå beställa lite till därifrån.
Annars tycker jag att det är skoj med lite annorlunda växter och ta utmaningen att kanske klara av den.
Jag har en hel radda fröer som jag köpte där och det gäller att inte handla på turiststråken, utan åka ut till landet till Garden Center och få friskare fröer där utgångsdatumet inte har gått ut.
Men du ska ha tack för svaret, nu får maken sluta upp att vänta på sin bananskörd .....

..Fuchsian....