Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Söka jobb som trädgårdsarbetare
          bee stings
          Inlägg 06-01-2011, 23:39
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          04-12-2010
          Medlem nr: 36 008



          Hej!

          Jag funderar på att ansöka till Trädgårdsingenjörslinjen i Alnarp, men har inte mycket praktisk eller teoretisk erfarenhet alls förutom det arbete jag fört i mina föräldrars trädgård. För tillfället arbetar jag som brevbärare men funderar på att söka jobb inom trädgårdsarbete och jobba med detta för att få lite erfarenhet framtill i höst då skolan börjar. Hur vanligt är det att personer utan erfarenhet får anställning på ett trädgårdsmästeri eller liknande?


          Tacksam för svar!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Rebecca
          Inlägg 07-01-2011, 20:46
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 785
          Medlem sedan:
          16-03-2010
          Medlem nr: 28 483



          Roligt! Jag funderade på att söka Tring-odling men det blev landskapsarkitekt istället. Trivs kanon! Nöjd med skolan och omgivningarna. Jag var inneboende hos en familj första halvåret men fick sen tag i lägenhet. Bor i Arlöv söder om Alnarp. Malmö och Lund går nog att få lägenhet i om du vill, men var ute i god tid. Gärna ställ dig i kö redan nu! Annars om du vill bo på campus kan du kolla här: http://www.alnarpsstudentkar.se/bostader/


          --------------------
           
          Citera
          KRT
          Inlägg 08-01-2011, 09:41
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          CITAT (Rebecca @ 07-01-2011, 20:46) *
          Malmö och Lund går nog att få lägenhet i om du vill, men var ute i god tid. Gärna ställ dig i kö redan nu! Annars om du vill bo på campus kan du kolla här: http://www.alnarpsstudentkar.se/bostader/



          Vill bara meddela att det är skitsvårt att hitta lägenhet i hela Malmö/Lund regionen, inkl alla mindre orter utanför de större orterna! Förmodligen lika svårt som i Sth... Speciellt vid terminsstarten är det ett omöjligt företag att hitta bostad om man inte varit ute i mkt god tid, köper en egen bostadsrätt eller får studentrum/lägenhet.

          Det går att hitta boende, men det är inte lätt, så ett bra förslag är att börja leta redan nu.


          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 16:02
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon