CITAT (Skruttis @ 09-01-2011, 08:12)


Nej men usch. Är det vad man kan se fram emot?

Näe, nu mina vänner, ingen rädsla att börja tänka sig hur ålderdommen blir --- för det blir nog inte som man just nu tänker sig. Trots det finns det en allmän oro för ålderdommen och allt det för med sig, när man blir äldre. Det är naturligt, men inte fastna i den bara!!!!
Med barnsligheten menade jag inte att man på riktigt blir barn, som Stinta kanske ville ha sagt, men nog är man inte längre så rädd att göra bort sig som när man var ung. Att behålla sitt barnasinne är en gåva.
Många tror att det är OK att skoja och fnittra där det hör hemma eller köra små vardagstricks med sina nära
och kära. Är man man bara positiv och ta vara på den tiden man har, så nog ligger man inte där innan döden mungiporna neråt med massa veck på pannan.
Jag håller med i det att när man har fått barnbarn, så då kan man bära sig åt rätt barnsligt, vilket är för det mesta tillåtet, men även utan dem (har inga) hitta på något bra för varje dag, vore önskvärt när man är i balans.
Har man ett långt partnerskap bakom sig/pågår, då har man förhoppningsvis lärt känna så väl att i den grå vardagen förgylla varandras dag med något positivt.
Jag undrar om det fungerar så bra med olika partnerbyten?

... Fuchsian .....