Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Knuthamling
          MONzA
          Inlägg 07-01-2011, 23:04
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 61
          Medlem sedan:
          05-05-2009
          Medlem nr: 23 000



          Har en fundering om knuthamling... På kyrkogården i närheten finns några knuthamlade pyramidalmar, dom är gamla och ganska sköra enligt personalen men ser fina ut. Dom hamlas varje år för om dom skulle hoppa över ett år så säger dom att grenarna blir för grova att klippa av med sekatör. Annars kan man läsa att gamla träd kan hamlas mera sällan för att bli vitalare, kanske vartannat eller vart tredje år. Men man kan också läsa att träd som knuthamlas ska klippas med sekatör och det går ju inte om grenarna blir för grova. Och vilket skadar trädet mest, hamlas varje år eller mera sällan men större sårytor?
          Hur ska man tänka?
          Min tanke är i alla fall att börja gödsla träden men jag är nyfiken på knuthamlingen också, om man kan ändra något där till trädens bästa.

          Mona
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 09-01-2011, 22:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Äldre träd som hamlats regelbundet hela livet, och som dessutom hamlats från knutor som relativt snabbt kan övervalla, brukar klara årlig total hamling väl. Man ser om årstillväxten blir gles eller kort ett år om något annat måste göras än att ta bort alla grenar.

          På många ställen i städer ser man att man lämnar korta årsskott som bildats lite snett och vint på knutorna. Man lämnar inte tappar på starkväxande skott, men några skott som är svagväxande. Detta för att ge lite mer energi tidigt vid bladsprickning, och för att förstärka övervallningen.

          Det finns ett sätt att hamla som är att ta hälften eller 2/3 av alla grenar invid knutorna och låta trädet i övrigt behålla resten ett år till. Jag har testat detta på träd som verkat ha tappat livslusten, eller som inte hamlats på mer än tre-fyra år. Det har för- och nackdelar. Fördelen är att risken att man tar kål på det försvagade trädet är mindre. Nackdelen är att det man spar blir ett år grövre nästa gång man tar det, och att det är mycket opraktiskt att lirka sig in bland olika grova skott. Den glesare kronan med långre skott kan också bli aningen fragil och mindre vind- och snötålig.

          Lind är beskärningståligare än de flesta trädarter och det är sällan de dukar under av regelbunden total hamling, både om man utför det varje och vartannat år, totalt eller delvis. Med ask måste man vara mycket mer noggrann i analysen av vad en trädindivid kan tänkas tåla.

          Ja, och så är det viktigt att utföra hanmlingen å vårvintern eller tidiga våren förstås. Det är då beskärning stimulerar skottbildning.



          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 19:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon